Vyhlídka Belvedér

je nejstarší upravená skalní terasa s pěknou vyhlídkou do údolí řeky Labe. Nalézá se asi 130 m vysoko nad řekou Labe u obce Labská Stráň v okrese Děčín. Přímo v blízkosti vyhlídky stojí restaurace - penzión stejného jména, který je stále v provozu.Z vyhlídkové terasy se otevírá nádherný výhled na údolí řeky i na výrazné okolní dominanty převážně na německé straně stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone, hřbet Schrammsteine. 

Terasa Belveder byla vybudována v letech 1701 -1711 tehdejšímmajitelem většiny pozemků v Českém Švýcarsku Františkem Clary-Aldringenem. Skálu nechal srovnat a vytvořit terasu, která byla později doplněna o umělý skalní otvor (salu terennu) naproti ve skále.
Konaly se zde různé odpočinkové aktivity, hudební a divadelní představení pro místní šlechtu, která se sem sjížděla z nedalekého Býnoveckého zámku. Se zámkem v Bynovci je vyhlídková terasa spojena od 19. století 4 km dlouhou kočárovou cestou po které dnes prochází červená turistická značka.
Po požáru bynoveckého zámku v roce 1790 šlechta ztratila o Belvedér zájem, o to častěji sem ale přicházeli místní obyvatelé i zvědaví návštěvníci Českého Švýcarska. A. Dittrich z Labské Stráně vyšel hostům vstříc a v roce 1841 tu postavil dřevěnou hospodu, kterou v letech 1888-9 nahradila nová kamenná restaurace s hostinskými pokoji. Místo se stalo dějištěm nejrůznějších lidových slavností, zábav a plesů. Po roce 1948 byl objekt upraven na podnikové rekreační středisko, nyní opět slouží cestovnímu ruchu jako příjemný penzion. Vyhlídka je oblíbeným místem pro pořádání svateb, dodnes slouží občas i k hudebním produkcím.

K terase vede několik možných cest, pěšky po červené ze Hřenska (15 km) nebo od přívozu v Dolním Žlebu po neznačené stezce, která později přechází v dobře zachovalou starou kamennou cestu. Z Belvederu dolů do labského údolí vedou také schody. Motoristé mohou přijet po silnici vedoucí z Hřenska či Děčína přes Janov a Arnoltice do obce Labská Stráň a dále až téměř k vyhlídce na parkoviště u penzionu Belvedér. 

Další fotografie zde
terasa_Belveder.JPG
pohled_z_terasy.JPG
penzion_Belveder.JPG
31.07.2012 14:07:35
horeva

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6638 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one