Do keramické dílny při Dětském domě chodím od roku 2001.

Sušené a pálené výrobky z hlíny jsou známé již od neolitu (mladší doba kamenná). Podle technologie, materiálu a povrchu se keramika dělí na terakotu, kameninu, fajáns, pórovinu a porcelán.
Hlína se skládá z nejjemnějších částeček prachu, které se v průběhu miliónů let vlivem počasí oddělily od původních masivních hornin a usadily se ve větších hloubkách. Zde se obohatily o zvětralé organické látky,jako je dřevo či uhynulé organismy a postupně se z nich vytvořila pevná látka - hlína. Nejčistším druhem hlíny je porcelánová hmota, nejvíce znečištěným jíl. Mastná hlína se odmastí přidáním asi 20% šamotu a hmota vhodná na modelování je připravena. Šamot, rozemletá vypálená hlína, dodá materiálu větší stabilitu a činí ho propustnějším pro vzduch, který pak může během výpalu lépe unikat. Při sušení a vypalování se hlína smršťuje, proto musíme při tvorbě počítat s asi 10% zmenšením. Hlína se vyskutje  v různých barvách - od bílé, přes červenou, šedou a hnědou až po černou. Zbarvení způsobují oxidy kovu.

Po deseti letech mého navštěvování keramické dílny kroužek skončil.  Provozovatel ho ukončil, protože o něj již nebyl takový zájem. Mají další kroužky v jiném termínu - ve všední den, což mi ale nevyhovuje. 
věnec

věnec

venec2.JPG
kočka

kočka

Ten větší měří asi 18 cm, ten menší 15 cm. Tělíčko je duté (klasický kornoutek). Kytičky a srdíčka jsem vykrojila z hlíny vykrajovátkem na cukroví.
Před tím než šly do pece
Před tím než šly do pece
Vypálení a naglazovaní
Vypálení a naglazovaní
Na zahrádku a do skalky se hodí ještěrky. Když ji dáte na vhodný plochý kámen, vypadá to jakoby se tam vyhřívala skutečná ještěrka.
zluta_jesterka.JPG
zelena_jesterka.JPG
neglazovana_jesterka.JPG
Něco k výzdobě zahrádky nebo balkónu.
ježek

ježek

místo bodlin slouží oseníčko
šnek

šnek

má ohnutou nohu, za kterou se dá pověsit
šnek

šnek

pohled z boku
Jezek_oseni.JPG
Inspiraci na tyto tři misky jsem našla v knížce, kterou jsem dostala k vánocům. Menší misky nebyly na zhotovení vůbec těžké. Horší už to bylo s větší mísou, která je složená ze tří velkých a dvou menších plátů ve tvaru listů. Takhle velký kus jz keramiky jsem dělala poprvé.
Dvě menší misky
Dvě menší misky
Souprava doplněná velkou mísou
Souprava doplněná velkou mísou
Ještě z jiného pohledu
Ještě z jiného pohledu
Keramické ozdoby na stromeček

Keramické ozdoby na stromeček

Vánoční stromeček zdobený keramickými ozdobami jednoduše vykrájenými z hlíny pomocí vykrajovátek na cukroví, působí prostěji než stromek zdobený skleněnými kouličkami. Hodí se více do chalupy. Ozdoby se dají použít také na dekoraci zabalených dárků, nebo na větvičky ve váze.
Tento svícen na čajové svíčky ve tvaru stromečku je zdobený malými motivy.
svicen

svicen

pohled ze shora
svicen

svicen

pohled z boku
Do každé slepičky patří barevné vajíčko.
1

1

2

2

pro inspiraci
Houpací koník

Houpací koník

Kočka

Kočka

Hrnec

Hrnec

Koník

Koník

1

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one