Ruční práce

Pletení, háčkování, vyšívání, šití a další rukodělné aktivity, kterým se většinou věnují ženy
Poslední dobou mě hodně baví háčkovat drobnosti. Je to rychle hotové a stačí obvykle jen kousek příze. Podložky pod hrnečky jsem okoukala zde. Vyzkoušela jsem různé vzorečky. Hotové podložky jsem na chvilku namočila do tekutého škrobu, aby lépe držely. Na stole pod hrnečky to vypadá velmi dobře. 
šest podložek, každá jiná
šest podložek, každá jiná
tři oranžové
tři oranžové
tři hnědé
tři hnědé
brown_1.JPG
mazlíček na spaní pro kluka, který fandí autům. Plněno polyesterovými kuličkami. Dá se prát v pračce. 
Nákres s rozměry

Nákres s rozměry

polstarek_auto.JPG
Malé háčkované ozdoby na stromeček nebo na dárek. Tyto jsem dělala pro školní vánoční bazar. 
Popis na hvězdičku najdete zde
Věneček je kroužek z 22 ok, dále dl.sl. kolik se do kroužku vejde a v poslední řadě střídavě 1dl.sl. a 1 kr.sl. do každého oka. Nakonec protáhnout barevnou šňůrku a uvázat na mašličku. 
Botičku jsem začala kroužkem z asi 16 ok, 3 řady dl.sl., potom do prvního oka 4 dl.sl., do druhého oka 2 dl.sl., dále jen 1 dl.sl. do každého oka, pak do předposledního oka 2 dl.sl. a do posledního oka opět 4 dl.sl. , spojit pevným okem, totéž znovu v další řadě, nakonec jednu řadu do každého oka 1 dl.sl.. Sešijeme nebo sháčkujeme. Bílou vlnou naháčkujeme lemování 2ř. dl.sl.  
Rukavičku jsem začala na špičce, 4 oka spojit do kroužku, 8 dl.sl., v další řadě 2 dl.sl. do každého druhého oka. Potom kvůli palci již neháčkovat dokola, aby zůstal otvor. Obrátíme práci a háčkujeme rovně dvě řady, nakonec opět jednu řadu dokola. Na otvoru palce nabereme asi 6 ok a háčkujeme palec, asi 2 řady. Nakonec bílou přízí háčkujeme lemování.
Popis je pouze zběžný, pokud by někdo potřeboval, napište mi, ráda poradím. 
vanocni_ozdoby.jpg
háčkované ozdoby

háčkované ozdoby

Stejně jako slunečnici do okna jsem uháčkovala tuto vánoční hvězdu. Připojuji popis. Podrobný slovní popis najdete zde
hvezda.JPG
Hvezda_popis.bmp
Tento měkkoučký a pružný svetr jsem upletla pro svého vnuka (12 let) z příze od firmy Toptex  značky Bella. Spotřebovala jsem 450 g. Použitý vzor: 2 hl 2 obr
svetr1.JPG
svetr2.JPG
svetr3.JPG
svetr4.JPG
V Baumaxu jsem koupila dva drátěné kruhy o průměru 25 cm. Dále jsem zakoupila přízi Kája, žlutou, hnědou melírovanou a bílou. A pustila jsem se do háčkování okenní "vitráže". 

Měla jsem popis z jednoho časopisu, střed jsem vyhotovila podle něj. Jenže lístky z popisu už nevyhovovaly. Byly moc velké a do kruhu by se nevešly. Zkusila jsem tedy vymyslet vlastní alternativu. Výsledek můžete vidět na obrázku. Nejhorší na celé věci asi bylo obháčkování kovového kruhu, které mě moc nebavilo, ale nakonec jsem i to zvládla. Vitrážka vypadá v okně moc pěkně jak zevnitř tak i z venku. V plánu je ještě kopretina. Žlutý střed a bílé lístky. 
okenní vitráž háčkovaná

okenní vitráž háčkovaná

Viděla jsem toto srdíčko na obrázku v jednom zahraničním blogu. Zalíbilo se mi a protože nebyl k dispozici popis zkusila jsem ho uháčkovat podle fotografie. A myslím, že se povedlo.

Pro ty kdo mají zájem následuje popis:

HÁČKOVANÉ SRDÍČKO KRAJKOVÉ

1.ř. 4 řetízková oka spojíme do kroužku
2.ř. do kroužku uháčkujeme 8 kr.sl.
3.ř. do každého kr.sl. háčkujeme 2 dl.sl., pouze do 4.kr.sl. uháčkujeme 3 kr.sl., abychom získali lichý počet tj. 17 dl.sl.
4.ř. NYNÍ PRÁCI OTOČÍME tj. neháčkujeme už dokola, tím se vytvoří mezezera mezi polovinami srdíčka. Do každého dl.sl. háčkujeme opět dl.sl. + 1 ř.o., na špičce srdíčka u 8.dl.sl. háčkujeme 2 ř.o., 1 dvakrát nahazovaný dl.sl. + 2 ř.o., dále pokračujeme dl.sl. + 1 ř.o.
5.ř. PIKOTKY - 3 ř.o., do prvního ř.o. 1 kr.sl. a celou pikotku upevníme 1 kr.sl. do mezery mezi dl.sloupky předchouzí řady, opakujeme až na konec, kde ukončíme pevným okem a protažením ustřižené příze posledním okem.

Srdíčko z bílé příze

Srdíčko z bílé příze

Bílé 2

Bílé 2

Srdíčko z růžové příze

Srdíčko z růžové příze

Růžové 2

Růžové 2

Tato figurka anděla má hlavičku a končetiny z moduritu, spojené křížem z drátu. Vlasy ze žinylky jsou k hlavičce přilepené a ještě zajištěné chlupatým drátkem. Křídla - peříčka jsou jednoduše zapíchnuta do pleteného kabátku.
andel1.JPG
andel2.JPG
andel3.JPG
ručně šitý medvídek Evan.

Tak jsem si to také zkusila, podle střihu, který byl volně ke stažení na internetu. Materiál: chlupatá podšívka ze starého kabátu, na výplň jsem použila kvalitní duté vlákno - kuličky. Místo očí jsou černé knoflíky a nos je vyšitý. Medvidek měří asi 30 cm. Práce mi trvala asi 8-10 hodin.

Medvídek Evan

Medvídek Evan

Střih na medvídka

Střih na medvídka

Z nastříhaných kreslících čtvrtek jsou vyrobeny tyto vánoční jmenovky a to technikou kreslení zmizíkem. Nastříhané jmenovky je třeba nejdříve nabarvit inkoustem. Můžete použít modrý nebo zelený, na červený inkoust zmizík nepůsobí. Když podklad uschne, vezmete zmizík a začnete kreslit vánoční motivy. Bohužel při této technice si nelze motiv předkreslit tužkou, kresbu už byste neodstranili a kazila by celkový dojem. Proto je dobré si zvolit jednoduché motivy, které si případně předem zkusíte na jiném papíře. Kreslit zmizíkem je zábavné i pro děti. Hotové jmenovky nechte nejlépe do druhého dne rozložené zaschnout. Pokud byste si jmenovky poskládali nezaschnuté, bude zmizík působit na sousední jmenovky a obrázky se obtisknou do sebe.
Potom už zbývá jen vyrazit do jmenovek děrovačkou dirku a přivázat ozdobnou nitku nebo stužku.
Jmenovky

Jmenovky

Technika modrého inkoustu a zmizíku
Jmenovky 2

Jmenovky 2

Zelený inkoust a zmizík
Jmenovky 3

Jmenovky 3

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one