Kdo chce mít přehled, ten se bez seznamu neobejde.

Co nakoupit, co je třeba zařídit, takové seznamy asi používá každý. Tyhle příruční (protože je potřebujeme mít při ruce) seznamy jsou nejlepší na malém papírku v kapse nebo v peněžence. Kromě toho, že jsou příruční, jsou také krátkodobé, potřebujeme je jen pro okamžik nákupu nebo pochůzek a po použití je vyhodíme, není třeba se jimi více zabývat.

Pokud si děláme seznam úkolů na den (mě osobně se více osvědčil seznam na týden), například v práci, tady už se vyplatí mít nějaký blok či denní diář a seznamy si uchovávat. Občas se hodí, když se člověk může podívat, kdy a jak se něco řešilo. Tyto seznamy mají svoje specifikum, každý splněný úkol si můžeme odškrtnout, což přináší jisté uspokojení.

Kdo má rád pořádek, tomu přijdou vhod přehledové seznamy. Do takového seznamu si zapisujeme například knihy nebo filmy na DVD, které vlastníme. Patří sem seznamy věcí na cesty, které jsou výbornou pomůckou při balení. Telefonní seznamy, adresáře, také seznamy spolužáků, které je třeba pozvat na abiturietský sjezd, nebo seznam blízkých osob, které chceme obdarovat na vánoce. Cokoliv o čem potřebujeme mít přehled. Tento typ seznamů je nejvhodnější zpracovávat na počítači např. v Excelu. Potom je snadné zaznamenat jakoukoli změnu.  

Další kategorií jsou bilanční seznamy. Z názvu vyplývá, že jde o takové soupisy, které umožňují ohlédnout se a připomenout si například přečtené knihy,zhlédnuté filmy, navštívené hrady, splněné zkoušky apod. Zvláštním druhem bilančního seznamu je tzv. seznam pro a proti, který může významně pomoci při rozhodování. Nebo využití seznamů při terapii. Například pro zvýšení sebevědomí si sepíšete seznam věcí, v nichž jste dobří nebo v nichž dokonce vynikáte (a nedávejte si přitom laťku příliš vysoko!). Vždycky, když se budete cítit na dně, tak se na tento seznam podíváte, abyste si svoje dovednosti a dobré vlastnosti připomněli.

Závěrem můžeme říci, že seznamy jsou skvělým vynálezem, dobrou pomůckou pro každou příležitost. Ještě bych zde chtěla zmínit metodu, která prosté seznamy povyšuje na vyšší úroveň. Jedná se o myšlenkové mapy. Metodu lze stručně vysvětlit jako speciální způsob sestavování seznamu do schématu, který respektuje to, jak pracuje náš mozek. Seznam si pak daleko lépe zapamatujeme.

Odkazy 

Stránky se zajímavými seznamy inspirovaný knihou: Naivní.Super. (Elend Loe)

Myšlenkové mapy

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Dom_lekarnicka.pdf  26.53kB
Vybavte si domácí lékárničku tak, abyste byli připraveni jak na drobné úrazy, tak na nějaký ten zdravotní problém, který se dá doma zvládnout. V přiloženém seznamu najdete přehled toho, co by taková lékárnička měla obsahovat. Léky a přípravky uchovávejte na tmavším a chladnějším místě, stranou od dětí.
Seznam věcí na cesty - obrázek

Seznam věcí na cesty - obrázek

seznam_nacesty.xls  33.28kB
Přiložený soubor obsahuje dva seznamy (na letní rekraci a na zimní rekreaci). Může vám posloužit jako vzor a protože je v Excelu není problém si ho přizpůsobit dle vlastních potřeb.
Seznam si vytiskněte a umístěte doma někde v blízkosti dveří od bytu. Naučte své dítě nebo si sami zvykněte vždy před odchodem seznámek v rychlosti projít a přesvědčit se, že máte s sebou všechno co je třeba.
Seznam pro školáky

Seznam pro školáky

Seznam pro dospělé

Seznam pro dospělé

Seznamy na wikipedii - obrázek

Seznamy na wikipedii - obrázek

V internetové encyklopedii wikipedie lze najít spoustu užitečných i roztodivných seznamů a to v kategorii nazvané SEZNAMY.
Přečtené knihy - obrázek

Přečtené knihy - obrázek

Literatura.pdf  35.88kB
Seznam knih, které jsem přečetla. Může sloužit jako inspirace.

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one