Slovo zahrada ve mě vyvolává samé příjemné představy. Ráda bych trávila čas na zahradě mezi květinami, stromy, chodila bosky po trávě. Nemám žádnou zahradu, ale to mi nebrání v tom, abych si alespoň zdání zahrady nevytvořila doma na parapetu, za oknem nebo na balkóně.
nesměl by v ní chybět strom, který se už natrvalo zařadil mezi moje oblíbené.

Prunus serrulata - višeň pilovitá, višeň japonská, sakura je původně domovem v Číně a Japonsku.  Dnes se pěstuje jako okrasná rostlina v mírném pásu a subtropech celé severní i jižní polokoule. Je to opadavý keř nebo strom, 3–7 m vysoký s široce vejčitou korunou. Má hnědý, slabě lesklý kmen. Pilovitě zubaté listy jsou až 15 cm dlouhé. Květenstvím je krátký hrozen s 3–5 květy. Květy jsou pravidelné plnokvěté, korunní lístky 6–15 mm dlouhé, bílé, růžové až světle červené. Plodem je nejprve červená, později černá kulovitá až vejčitá peckovice, ovšem v našich podmínkách neplodí. Kvete od dubna do května. Bylo vyšlechtěno na 200 kultivarů, u nás jsou oblíbené sakury sytě růžové, typická japonská sakura má však květy téměř bílé, pouze s jemným nádechem růžové.

Vůbec se nedivím Japoncům, že vymysleli svátek Hanami. Piknik pod rozkvetlou sakurou, kdy se celé rodiny těší ze záplavy květů a příchodu jara, je mi velmi sympatický. Japonci ho slaví už od 8.století. Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké době kvetení sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, symbolem lásky, zalíbení a takéreprezentuje jaro. Díky své povaze tvořit shluky květů symbolizují třešňové květy také oblaka. Květy jsou častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.

Několik posledních let se též těším na to až pokvetou sakury. V našem městě se jich vyskytuje poměrně velké množstí a nové se stále vysazují. Jeden už statný strom mám přímo u vchodu do domu. Pozoruji z balkonu každý rok s napětím kdy už naplno rozkvete. Po každé, když vcházím do domu, na chvilku se zastavím a pohlédnu do koruny stromu, abych se potopila do růžové barvy a příjemné vůně. když začne strom odkvétat dostane náš chodník růžový měkký koberec z třešňových květů. Celá ta krása trvá bohužel asi jen 3 týdny, ale stojí to za to. 

Aktualizace březen 2010

Tento krásný strom, který je zde na fotografiích někomu tolik překážel, že prosadil jeho pokácení. Prý z něj létal hmyz do oken bytu a na spadaném listí někdo upadl...já nemám slov. Náhradou vysadili několik větviček šeříku.  A mě každý den při pohledu na prázdné místo píchne u srdce.

kmen.JPG
koruna.JPG
kvety.JPG
kvety_2.JPG
Narazila jsem na internetu na zajímavé stránky pěstitelů sukulentů manžele Jandovi z Jihlavy (www.sukulenty.estranky.cz). Při prohlížení jsem neodolala a několik rostlin jsem si objednala. Musím dodavatele pochválit, rostliny přišly poštou a byly tak perfektně zabalené, že se neulomil ani lísteček. Vzhled a stav rostlin je bezvadný. Cena jedné se pohybovala mezi 30 - 40 korunami.Takže doporučuji všem.

A takhle vypadají zasazené v miskách:

Miska č. 1 obsahuje rostliny - Fenestraria rhopalophylla , Crassula tetragona, Sedum burito

Miska č. 2 obsahuje rostliny - Sedum nussbaumerianum, Crassula ovata f. monstrosa

Miska č. 3 obsahuje rostliny - Sedum rubrotinctum, Echeveria pulidonis, Crassula ovata 

 

sukulenty1.JPG
sukulenty2.JPG
sukulenty3.JPG
Tabák Sanderové (okrasný)

Nicotiana x sanderae vznikl křížením druhů Nicotiana alata a N. forgetiana, pochází z Jižní Ameriky. Rostliny jsou vysoké až jeden metr a široce se rozrůstají. Květy jsou trubkovité s pěticípou korunou, širokou čtyři až pět centimetrů. Množství příjemně voňavých květů se otevírá zejména v noci, jsou různých barev, nejčastěji růžové, červené, bílé a občas i žluté. Okrasný tabák se u nás pěstuje převážně jako jednoletá kultura. Rozmnožuje se semeny, kterých vytváří velké množství. Droboučká semena vyséváme časně zjara, obdobně jako petunie do misek a lehké půdy ve skleníku. Sazenice vysazujeme koncem května na určené místo na vzdálenost 25 - 30 cm. Tabák kvete od července až do příchodu mrazů. Rostliny vyžadují teplé a slunečné stanoviště a dobře se jim daří v každé zahradní půdě. Odrůdy okrasného tabáku jsou vhodné do květinových záhonů jako samostatná kultura i na vyplnění prázdných míst mezi trvalkami. Nižší odrůdy lze rovněž sázet na balkon do nádob, kde jsou vděčnou a dlouho kvetoucí rostlinou.

Stanoviště: plné slunce
Půda: humózní
Zálivka: hojná
Doba květu: 7. - 8.
Květ: jednoduchý
Barva: bílá, červená, žlutá
Růst: vzpřímený, 40-70 cm
Plod: bobule
Výsev: do února do března pod sklo, klíčí na světle
Sadba na místo: květen
Škůdci: mšice
Poznámky: letnička
potřebuje vydatnou zálivku
týdně přihnojujte, náročný na živiny
odstraňujte zvadlé květy, prodloužíte kvetení

Pořídila jsem si tuto rostlinu na balkon poprvé a jsem překvapená jak pěkně roste, má spoustu květů a k večeru příjemně voní. Zalévám každý den a 2x týdně přidávám do zálivky tekuté hnojivo. V truhlíku ve společnosti lobelek a molice se dobře vyjímá.

tabak_bily3.JPG
tabak_cerveny3.JPG
Takto vypadal truhlík po osázení koncem května.
Takto vypadal truhlík po osázení koncem května.
tabak_bily_2805.JPG
Klub skalničkářů Primula Děčín (www.primula.estranky.cz) pořádal ve dnech 7. - 10.5.2008 svou každoroční výstavu skalniček a bonsají. Výstava se konala na dvoře Oblastního muzea v Děčíně. Toto prostředí je pro výstavu velmi dobře výbráno, protože dvůr má parkovou úpravu a podél plotu je přirozená skalka, kde v době konání výstavy krásně kvetou různé rostliny. Součástí výstavy je vždy i prodej rostlin.
bonsaj1.JPG
bonsaj2.JPG
bonsaj3.JPG
misa1.JPG

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one