Kdybych měla zahradu

nesměl by v ní chybět strom, který se už natrvalo zařadil mezi moje oblíbené.

Prunus serrulata - višeň pilovitá, višeň japonská, sakura je původně domovem v Číně a Japonsku.  Dnes se pěstuje jako okrasná rostlina v mírném pásu a subtropech celé severní i jižní polokoule. Je to opadavý keř nebo strom, 3–7 m vysoký s široce vejčitou korunou. Má hnědý, slabě lesklý kmen. Pilovitě zubaté listy jsou až 15 cm dlouhé. Květenstvím je krátký hrozen s 3–5 květy. Květy jsou pravidelné plnokvěté, korunní lístky 6–15 mm dlouhé, bílé, růžové až světle červené. Plodem je nejprve červená, později černá kulovitá až vejčitá peckovice, ovšem v našich podmínkách neplodí. Kvete od dubna do května. Bylo vyšlechtěno na 200 kultivarů, u nás jsou oblíbené sakury sytě růžové, typická japonská sakura má však květy téměř bílé, pouze s jemným nádechem růžové.

Vůbec se nedivím Japoncům, že vymysleli svátek Hanami. Piknik pod rozkvetlou sakurou, kdy se celé rodiny těší ze záplavy květů a příchodu jara, je mi velmi sympatický. Japonci ho slaví už od 8.století. Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké době kvetení sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, symbolem lásky, zalíbení a takéreprezentuje jaro. Díky své povaze tvořit shluky květů symbolizují třešňové květy také oblaka. Květy jsou častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.

Několik posledních let se též těším na to až pokvetou sakury. V našem městě se jich vyskytuje poměrně velké množstí a nové se stále vysazují. Jeden už statný strom mám přímo u vchodu do domu. Pozoruji z balkonu každý rok s napětím kdy už naplno rozkvete. Po každé, když vcházím do domu, na chvilku se zastavím a pohlédnu do koruny stromu, abych se potopila do růžové barvy a příjemné vůně. když začne strom odkvétat dostane náš chodník růžový měkký koberec z třešňových květů. Celá ta krása trvá bohužel asi jen 3 týdny, ale stojí to za to. 

Aktualizace březen 2010

Tento krásný strom, který je zde na fotografiích někomu tolik překážel, že prosadil jeho pokácení. Prý z něj létal hmyz do oken bytu a na spadaném listí někdo upadl...já nemám slov. Náhradou vysadili několik větviček šeříku.  A mě každý den při pohledu na prázdné místo píchne u srdce.

kmen.JPG
koruna.JPG
kvety.JPG
kvety_2.JPG
sakura.JPG
21.04.2009 11:08:13
horeva

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6638 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one