Háčkujeme

Poslední dobou mě hodně baví háčkovat drobnosti. Je to rychle hotové a stačí obvykle jen kousek příze. Podložky pod hrnečky jsem okoukala zde. Vyzkoušela jsem různé vzorečky. Hotové podložky jsem na chvilku namočila do tekutého škrobu, aby lépe držely. Na stole pod hrnečky to vypadá velmi dobře. 
šest podložek, každá jiná
šest podložek, každá jiná
tři oranžové
tři oranžové
tři hnědé
tři hnědé
brown_1.JPG
Malé háčkované ozdoby na stromeček nebo na dárek. Tyto jsem dělala pro školní vánoční bazar. 
Popis na hvězdičku najdete zde
Věneček je kroužek z 22 ok, dále dl.sl. kolik se do kroužku vejde a v poslední řadě střídavě 1dl.sl. a 1 kr.sl. do každého oka. Nakonec protáhnout barevnou šňůrku a uvázat na mašličku. 
Botičku jsem začala kroužkem z asi 16 ok, 3 řady dl.sl., potom do prvního oka 4 dl.sl., do druhého oka 2 dl.sl., dále jen 1 dl.sl. do každého oka, pak do předposledního oka 2 dl.sl. a do posledního oka opět 4 dl.sl. , spojit pevným okem, totéž znovu v další řadě, nakonec jednu řadu do každého oka 1 dl.sl.. Sešijeme nebo sháčkujeme. Bílou vlnou naháčkujeme lemování 2ř. dl.sl.  
Rukavičku jsem začala na špičce, 4 oka spojit do kroužku, 8 dl.sl., v další řadě 2 dl.sl. do každého druhého oka. Potom kvůli palci již neháčkovat dokola, aby zůstal otvor. Obrátíme práci a háčkujeme rovně dvě řady, nakonec opět jednu řadu dokola. Na otvoru palce nabereme asi 6 ok a háčkujeme palec, asi 2 řady. Nakonec bílou přízí háčkujeme lemování.
Popis je pouze zběžný, pokud by někdo potřeboval, napište mi, ráda poradím. 
vanocni_ozdoby.jpg
háčkované ozdoby

háčkované ozdoby

V Baumaxu jsem koupila dva drátěné kruhy o průměru 25 cm. Dále jsem zakoupila přízi Kája, žlutou, hnědou melírovanou a bílou. A pustila jsem se do háčkování okenní "vitráže". 

Měla jsem popis z jednoho časopisu, střed jsem vyhotovila podle něj. Jenže lístky z popisu už nevyhovovaly. Byly moc velké a do kruhu by se nevešly. Zkusila jsem tedy vymyslet vlastní alternativu. Výsledek můžete vidět na obrázku. Nejhorší na celé věci asi bylo obháčkování kovového kruhu, které mě moc nebavilo, ale nakonec jsem i to zvládla. Vitrážka vypadá v okně moc pěkně jak zevnitř tak i z venku. V plánu je ještě kopretina. Žlutý střed a bílé lístky. 
okenní vitráž háčkovaná

okenní vitráž háčkovaná

Viděla jsem toto srdíčko na obrázku v jednom zahraničním blogu. Zalíbilo se mi a protože nebyl k dispozici popis zkusila jsem ho uháčkovat podle fotografie. A myslím, že se povedlo.

Pro ty kdo mají zájem následuje popis:

HÁČKOVANÉ SRDÍČKO KRAJKOVÉ

1.ř. 4 řetízková oka spojíme do kroužku
2.ř. do kroužku uháčkujeme 8 kr.sl.
3.ř. do každého kr.sl. háčkujeme 2 dl.sl., pouze do 4.kr.sl. uháčkujeme 3 kr.sl., abychom získali lichý počet tj. 17 dl.sl.
4.ř. NYNÍ PRÁCI OTOČÍME tj. neháčkujeme už dokola, tím se vytvoří mezezera mezi polovinami srdíčka. Do každého dl.sl. háčkujeme opět dl.sl. + 1 ř.o., na špičce srdíčka u 8.dl.sl. háčkujeme 2 ř.o., 1 dvakrát nahazovaný dl.sl. + 2 ř.o., dále pokračujeme dl.sl. + 1 ř.o.
5.ř. PIKOTKY - 3 ř.o., do prvního ř.o. 1 kr.sl. a celou pikotku upevníme 1 kr.sl. do mezery mezi dl.sloupky předchouzí řady, opakujeme až na konec, kde ukončíme pevným okem a protažením ustřižené příze posledním okem.

Srdíčko z bílé příze

Srdíčko z bílé příze

Bílé 2

Bílé 2

Srdíčko z růžové příze

Srdíčko z růžové příze

Růžové 2

Růžové 2

Červená dětská vestička je uháčkovaná z recyklované příze. Zdobí ji lemy  z příze třásňové. Vestička se zavazuje u krku šňůrkami, které jsou zakončené bambulkami.
Použitý vzor: z knížky Betty Barndenové Háčkování
Háčkovaná vestička

Háčkovaná vestička

Použitý vzor

Použitý vzor

Postup práce
Uháčkujeme řetízek podle tloušťky příze asi 32-40 ok. Háčkujeme krátké sloupky do potřebné výše (asi 32 řad). Potom práci přeložíme podélně a sháčkujeme delší stranu a jednu kratší stranu. Pouzdro je hotové.

Pokud si chceme pouzdro ozdobit stačí použít různobarevnou přízi a pouzdro může být pruhované nebo místo dvou řad krátkých sloupků uháčkujeme jednu řadu dlouhých sloupků. Do této řady pak pomocí zavíracího špendlíku vpleteme barevnou stužku, kterou na konci zašijeme do mašličky. Pouzdro také můžeme obháčkovat nějakou výraznou přízí nebo na pouzdro vyšít třeba kytičku. Uplatnětě svou fantazii a tvůrčí nadšení.

pouzdra.jpg
pouzdro_modre.jpg
pouzdro_svetle.jpg
velikost: 104 (na 4 roky)
příze:  300g Amanda (97% akryl, 3% nylon)
 20g  Kája (40% akryl, 60% bavlna) - na lem

základní vzor: dlouhé sloupky
lem: 4 dlouhé sloupky do řet.oka, 1 polosloupek - opakujeme

Inspiraci jsem nalezla v knížce Háčkování - kniha dobrých nápadů od Melody Griffiths, kterou jsem si půjčila v knihovně. Podobný svetřík je zde ve velikosti pro dospělé. Bohužel, popis na zhotovení se mi zdá nepřehledný a složitý.

Pletená kočička je sešitá ze tří dílů. Tělíčko vytvoříme tak, že jak ukazují šipky přeložíme asi 2cm pleteniny směrem ke středu, potom sešijeme jednotlivé rohy (vzniknou nohy), vyplníme vatou a nakonec sešijeme bříško (označeno hvězdičkami). Vypadá to trochu složitě, ale když si to vyzkoušíte, jistě na to přijdete. Díly hlavy jen přeložíme a sešijeme, před dokončením také naplníme trochou vaty. Očka a čumáček vyšijeme vlnou v kontrastní barvě, je lepší, když si vyšívaný díl podložíme kouskem plátýnka.

letni_svetrik.JPG
letni_svetrik_kocka.JPG
dily_kocka.JPG
Kulatá peněženka: uháčkujeme dvě stejně velká kolečka (začneme kroužkem z 5 řet.ok, v 2.řadě do každého oka 2 kr.sloupky, v dalších řadách přidáváme již méně). Hotová kolečka sháčkujeme a všijeme zip.

Malá pytlíček se srdíčkem je jednoduše uháčkovaný obdelník, který přeložíme a po stranách sešijeme. Asi 2 cm od okraje provlékneme skrz některá oka pentličku na zavazování. Srdíčko je uháčkované ze žinylky.

Kulatá peněženka

Kulatá peněženka

Pytlíček se srdíčkem

Pytlíček se srdíčkem

Našla jsem doma chumel bavlnek na vyšívání. (Dcera zkoušela drhat náramky přátelství. )Chtěla jsem je nejdříve vyhodit, ale pak mě napadlo navázat je různě na sebe a uháčkovat z nich taštičku. Uzle a různá tloušťka bavlnek vytvořila docela zajímavou strukturu. Bavlnek nebylo dost a tak jsem použila háčkovací bavlnu modrou a černou jako základ.
Kosmetická taštička

Kosmetická taštička

z jedné strany
Kosmetičká taštička

Kosmetičká taštička

z druhé strany

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one