Jirkov
Kroniky se o zdejší lokalitě střídavě jako o Borku nebo Jurkově zmiňují v letech 1321 a 1337. Historické záznamy o osadě Jurkov poprvé bezpečně hovoří v roce 1352. Za upozornění stojí ještě jedna jirkovská zajímavost, kterou jsou Městské sklepy.
Z větší části zachované městské historické sklepy v Jirkově vznikaly v letech 1555 – 1595. Byly v pískovcovém pahorku hloubeny na příkaz majitele panství Kryštofa z Karlovic. Sklepy vznikly jako účinná ochrana majetku, listin a zboží proti živelným pohromám. Hlavním impulzem k tvorbě podzemí byl zřejmě ničivý požár v roce 1554. Velmi brzy se začalo sklepení používat k uskladňování a kvašení piva, které se v Jirkově vařilo od roku 1443. V době druhé světové války využívala sklepy jako úkryt německá armáda. Podobných důlní děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší. Sklepy jsou cenné jak z geologického hlediska, tak z pohledu historiků.
Sklepy měly původně až 150 oddělní. V první polovině 19. století došlo k jejich prvnímu většímu narušení, když nad jejich západní částí Jirkovští postavili velký měšťanský pivovar a zároveň se po stržení hradeb začalo město rozrůstat. I přesto až do května roku 2006,kdy byl na místě zbouraného pivovaru postaven hypermarket Tesco, valná většina podzemních prostor zůstala v nezměněné podobě. Postavením Tesca však došlo k úplné ztrátě jedné třetiny sklepů, a to té nejstarší.
Od roku 2004 byly sklepy odbornou firmou Speleo Semily sanovány, aby mohli být zpřístupněny. V roce 2007 byla otevřena trasa o délce 850 m pro veřejnost.
Nevím, jak moc je tento podnik navštěvován místními obyvateli či lázeňskými hosty, já tam bývám většinou brzy dopoledne a to jsou obsazeny jen dva nebo tři stolky. A tak doufám, že kavárna, která rozhodně patří k místnímu koloritu a příjemným občerstvovacím místům, přežije a že ji při mé příští návštěvě najdu opět otevřenou a zvoucí k odpočinku.
Celé webové album je zde.
Další fotografie najdete zde.