Tento měkkoučký a pružný svetr jsem upletla pro svého vnuka (12 let) z příze od firmy Toptex  značky Bella. Spotřebovala jsem 450 g. Použitý vzor: 2 hl 2 obr
svetr1.JPG
svetr2.JPG
svetr3.JPG
svetr4.JPG

Podobný svetr zvládne i úplný začátečník.
Použitý vzor je pouze 1 hl 1 obr.
Střih je velmi jednoduchý, pro přední i zadní díl stejný (viz obrázek).
Po upletení předního a zadního dílu je sešijeme k sobě v náramenících, jak je naznačeno na obrázku střihu. Potom nabereme oka mezi ubráním a upleteme rukáv. Stejně postupujeme i u druhého rukávu. Nakonec sešijeme po obou stranách od rukávu až po spodní lem svetru.

Použitá příze: recyklovaná z Trba.

Nákres střihu
Nákres střihu
Dva stejné svetry, různá velikost a barevnost
Dva stejné svetry, různá velikost a barevnost
Svetr pro kluka
Svetr pro kluka
Svetr pro holčičku
Svetr pro holčičku
Máte-li doma malou holčičku jako já, která miluje koníčky, můžete jí udělat radost tím, že upletete pro její miláčky slušivou "čabraku". Postup je snadný neprve upleteme na 4 jehlicích patent vysoký podle velikosti hračky. Potom část ok ukončíme ( asi 1/3) a zbytek pleteme dále hladce, přičemž na každé straně postupně přídáváme oka, tak aby se pletenina dostečně rozšířila. Nakonec obháčkujeme vlnou v kontrastní barvě a přidáme střapečky.
Konik.JPG
Konici.JPG
Ze zbytků různobarevné příze je zhotovena tato taška vzorem  "hrášek" (1hl, 1 obr, v další řadě naopak). Pleteme obdelník zvoleného rozměru (taška na fotografii je sešitý obdelník o rozměrech 38 x 55 cm). Pro ucha jsem po prvních 6 řadách uprostřed pleteniny uzavřela asi 12 ok a v příští řadě 12 ok opět nahodila na jehlici. Totéž ještě jednou 6 řad před koncem pletení. Obdelník přeložíme a po stranách sešijeme. Vytvoříme dno široké asi 5 cm zašitím rohů.
pletena_taska.JPG
pletena_taska3.JPG
pletena_taska5.JPG
Přádelna TRBO příjímá starou pleteninu a výměnou za ni si můžete objednat pletací přízi v ceně 100 g za 19 Kč. Za 1/2 kg pletniny 1 kg příze. Zkusila jsem tam poslat několik vyřazených pletených věcí. Balík vážil přes 2,5 kg, za poštovné jsem zaplatila 56 Kč. Připojila jsem dopis s adresou a přáním, aby mi poslali přízi v modré nebo hnědé barvě. Asi za tři neděle došel balík s 2 kg vlny a fakturou, u které byl přiložený vzorník příze. Jak si lze přečíst na faktuře, činilo poštovné 95 Kč. Po sečtení všech nákladů vychází cena jednoho 100 g přadena na 26,55 Kč. Pokud bych využila nabídky na další 2 kg příze, vyšlo by přadeno na 25,15 Kč. Myslím tedy, že přes značné náklady na poštovné není tato možnost k zahození. Navíc si můžete udělat další čárku do svých "záznamů" o recyklaci a třídění odpadu.

Škoda jen, že přádelna nemá žádné webové stránky a možnost prohlédnout si vzorník na internetu. Také proto ho zde zveřejňuji i když vzorky nejsou nijak očíslovány, takže se človek stejně musí nechat překvapit, jaká příze nakonec v balíku bude.

Složení pletací příze: 45% vlna, 35% PAN a 20% PES, doporučené jehlice velikost 3,5

Adresa:

TRBO - výroba příze
Obchodní středisko
Slavkovská 350
687 65 Strání

Aktualizace květen 2011: Dotazem na obecním úřadě ve Strání jsem zjistila, že v obci firma pobočku zrušila. Firma působí již jen na Slovensku. Přišli jsme tak o dobrou příležitost k recyklaci starých pletenin. 

Aktualizace prosinec 2011: Dobrá zpráva. Od jedné šikovné návštěvnice mých stránek Marcely z Brna jsem se dozvěděla, že přádelna ve Strání sice již není v provozu, ale adresa stále funguje. Je možné sem stále  posílat balíky se starou svetrovinou a získat recyklovanou přízi.  Telefonicky je možné se též domluvit: +421327782220. 

Faktura

Faktura

Vzorník

Vzorník

2 kg hnědé příze

2 kg hnědé příze

1 kg červené a 1 kg žluté příze

1 kg červené a 1 kg žluté příze

Modrý svetr pro devítilitého kluka je zhotoven z dutinkové příze Felicita extra.

Copánek je pletený ze 6 ok, nejprve jsou první 2 oka křížená vlevo a v další lícové řadě jsou druhá 2 oka křížena vpravo. Vzor sedla se plete 2 hl. 2 obr. Hladá oka jsou křížena jsou v každé 4.řadě křížena střídavě vlevo a vpravo.

pletený svetr s copánkovým vzorem

pletený svetr s copánkovým vzorem

použitá příze

použitá příze

11 tipů pro rychlejší pletení - obrázek

11 tipů pro rychlejší pletení - obrázek

Samozřejmě, že rychlost pletení není to nejdůležitější; radost, relaxace a kreativita jsou hlavním přínosem. Přesto není pochyb, že čím dříve dokončíte dílo, tím větší chuť budete mít pustit se do dalšího.
zasilkove_obchody_1112.pdf  29.22kB
Seznam zásilkových obchodů  a e-shopů s ručně pletací přízí ve formátu pdf ke stažení.
Aktualizováno 15.12.2011
Tento svetřík s krátkým rukávem je zhotovený z příze Alita zakoupené v internetovém obchodě Prizevlnika. Alita je dutinková příze ze 100% akrylu, úplet je pěkně pružný a vypadá jako bavlněný a velmi příjemně se nosí. Při pletení jsem použila jehlice č.6 a na velikost 50 jsem pro tento svetřík spotřebovala necelých 400 g.
Příze Alita

Příze Alita

Pletený svetřík

Pletený svetřík

Tričko má háčkované lemy, ostatní úplet je obyčejný žerzej na jehlicích č.4. Použita je příze Nefertiti, kterou jsem koupila v internetovém obchodu SDS. Příze má složení 75% viskóza, 40% akryl a 10% polyamid. Pro velikost 38 jsem spotřebovala 180 g. Úplet je příjemný, splývavý. 
Letní tričko

Letní tričko

Příze zn. Nefertiti

Příze zn. Nefertiti

Detail příze

Detail příze

1

Které ruční práce vás baví?

Pletení (6952 | 21%)
Háčkování (6740 | 20%)
Vyšívání (6707 | 20%)
Šití (6639 | 20%)
Jiné (6537 | 19%)
Kontakt: eva.haf@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one